GoodOlBoy
01-28-2005, 12:25 PM
Last week I purchased a burger for $1.58. The counter girl took my $2
and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and
gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while
looking at the screen on her register.
I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters,
but she hailed the manager for help. While he tried to explain the
transaction to her, she stood there and cried.
Why do I tell you this?
Please read more about the "history of teaching math":
Teaching Math In The 1950 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
production is 4/5 of the price. What is his profit?
Teaching Math In The 1960 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
Teaching Math In The 1970 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
production is $80. Did he make a profit?
Teaching Math In The 1980 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number
20.
Teaching Math In The 1990 's
By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20. What do
you think of this way of making a living? Topic for class
participation after answering the question: How did the forest birds
and squirrels feel as the logger cut down the trees. (There are no
wrong answers.)
Teaching Math In 2005
El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production
es.............
And we wonder why jobs requiring intelligence are being outsourced??
GoodOlBoy
and I was digging for my change when I pulled 8 cents from my pocket and
gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies, while
looking at the screen on her register.
I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters,
but she hailed the manager for help. While he tried to explain the
transaction to her, she stood there and cried.
Why do I tell you this?
Please read more about the "history of teaching math":
Teaching Math In The 1950 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
production is 4/5 of the price. What is his profit?
Teaching Math In The 1960 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
Teaching Math In The 1970 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of
production is $80. Did he make a profit?
Teaching Math In The 1980 's
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number
20.
Teaching Math In The 1990 's
By cutting down beautiful forest trees, the logger makes $20. What do
you think of this way of making a living? Topic for class
participation after answering the question: How did the forest birds
and squirrels feel as the logger cut down the trees. (There are no
wrong answers.)
Teaching Math In 2005
El hachero vende un camion carga por $100. La cuesta de production
es.............
And we wonder why jobs requiring intelligence are being outsourced??
GoodOlBoy